Duszniki-Zdrój atrakcje turystyczne 2019

Duszniki-Zdrój to miasto, które jest ważnym ośrodkiem turystycznym i uzdrowiskowym Kotliny Kłodzkiej. Jego największym bogactwem naturalnym są źródła leczniczych wód mineralnych. Miasto położone jest na zachód od Kłodzka, niedaleko innych znanych uzdrowisk – Polanicy i Kudowy-Zdrój.

Ten znany kurort ma długą historię. Pierwsze wzmianki o samym mieście pochodzą z 1324 r. Na rozwój miasta znacząco wpłynął handel oraz przemysł: tkacki i papierniczy. Duszniki to doskonałe miejsce do wypoczynku. Znajdą tu coś dla siebie zarówno dorośli, jak i dzieci, ci, którzy szukają ciszy i spokoju oraz aktywni turyści. Ciągną się tu kilometry szlaków turystycznych i rowerowych prowadzących przez najciekawsze zakątki okolicy. Zacznijmy jednak od samego miasta. Do najciekaszych atrakcji turystycznych zaliczyć możemy Pijalnię Wód z halą spacerową z XIX wieku oraz zakład przyrodoleczniczy.

Dużym uznaniem cieszy się również Park Zdrojowy, którego powierzchnia zajmuje ponad 5 hekatrów. Idealne miejsce na spacery i odpoczynek w cieniu drzew: lipy, buków i kasztanów. Chlubą Dusznik jest również ogród fenologiczny. Ciekawy jest też Rynek wraz z Ratuszem i charakterystycznym pręgierzem.

W tym malowniczym miasteczku odnajdziemy jeszcze jedno unikatowe miejsce – jedyny w Polsce, funkcjonujący do dnia dzisiejszego Młyn Papierniczy. Młyn powstał przed 1562 r. Przez blisko 4 wieki był własnością papierników z rodów: Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów. Papier, który produkowali był tak dobrej jakości, że wykorzystywano go na dworach władców w Pradze, Wiedniu, Berlinie a nawet w Warszawie. Od 1968 r. młyn jest siedzibą Muzeum Papiernictwa, które chlubnie prezentuje tradycje przemysłowe regionu, ale również pozwala przeżyć niepowtarzalną przygodę. Czerpanie arkuszy, będące niegdyś źródłem bogactwa dusznickich papierników, dziś jest doskonałą zabawą, której nie można pominąć podczas podróży po Dolnym Śląsku. Każdy może własnoręcznie wykonać papier ze znakiem wodnym, z dodatkiem kwiatów i ziół, a także z odciskiem własnej dłoni. W 2011 r. młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju uzyskał status Pomnika Historii. Dzięki temu został zaliczony do najcenniejszych dla kultury narodowej obiektów. Nadanie papierni statusu Pomnika Historii otworzyło drogę do starań o wpisanie młyna na listę UNESCO.

Duszniki znane są również całym świecie z odbywającego się tu Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego – jest to najstarszy polski festiwal, który odbywa się od 1946 roku.