Gmina Walim – atrakcje turystyczne 2019

Gmina Walim zwana jest Krainą Sowiogórskich Tajemnic. Znajduje się w Środkowych Sudetach, u podnóża Gór Sowich, w malowniczej dolinie rzeki Walimki. Na zachodzie gmina graniczy z miastem Wałbrzych i Jedliną Zdrój, na wschodzie z Gminą Świdnica, na południu z Głuszycą, Nową Rudą i Pieszycami. Gmina Walim to region o wyjątkowych walorach turystycznych, historycznych i rekreacyjnych. To idealne miejsca dla osób chcących odpocząć od codziennych trosk i zaczerpnąć odrobiny ciszy oraz spokoju.

Gmina Walim

Topową atrakcją gminy Walim jest Zamek Grodno, położony na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m. Zamek Grodno to ponad 700 lat historii. Początki średniowiecznej warowni w tym miejscu sięgają czasów Piastów Śląskich. Pod koniec XVI w. zamek został przebudowany na renesansową rezydencję. Dziś pozostaje pół ruiną, gdzie można zobaczyć zarówno fragmenty średniowiecznych murów, jak i niektóre z zachowanych renesansowych pomieszczeń. Zamek Grodno można zwiedzać samodzielnie, w towarzystwie przewodnika lub z wypożyczonym audioprzewodnikiem. Na trasie zamku znajdują się m.in.: budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krypta grobowa von Zedlitzów, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce i sala mokra. Bardzo często na trasie można spotkać również czasowe dodatkowe wystawy. Na sam koniec zwiedzania Zamku Grodno można wejść na wieżę zamkową, z której rozciągają się przepiękne widoki na Góry Wałbrzyskie, Sowie i dolinę Bystrzycy.

Kolejnym miejscem, które koniecznie musicie odwiedzić są Sztolnie Walimskie – jest to jeden z udostępnionych turystyczne obiektów RIESE – tajemniczych podziemi drążonych w Górach Sowich w czasie II wojny światowej.

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese”, czyli Olbrzym. Budowa nie została ukończona, a jej pozostałością pozostał szereg podziemnych kompleksów i nadziemnych budowli do dziś owianych mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Przez dziesięciolecia, możliwość podziwiania ogromu pracy, jaką włożono w drążenie kilometrów tuneli w litej skale, kosztem tysięcy istnień ludzkich, była dostępna tylko nielicznym śmiałkom. Podziemne trasy turystyczne Sztolni Walimskich, w kompleksie „RIESE”, są pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich.

Zwiedzając Zamek Grodno i Sztolnie Walimskie można kupić tańszy bilet łączony.

Gmina Walim to jeszcze wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim jest urozmaiceniem górzystego krajobrazu Gminy Walim. Dzięki malowniczej linii brzegowej oraz górującym nad nim Zamkiem Grodno,  uznawane jest za jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach. Oprócz funkcji przeciwpowodziowej i retencyjnej, którą zapewnia zabytkowa, potężna, kamienna zapora, Jezioro Bystrzyckie jest popularnym miejscem rekreacji i turystyki rodzinnej, bogatym w bazę noclegową i gastronomiczną wraz z wypożyczalniami sprzętu wodnego. Wokół jeziora Bystrzyckiego poprowadzona została również ścieżka  turystyczna o długości około 3 km. Zadaniem ścieżki jest edukacja ekologiczna i wyeksponowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych terenu. Ścieżka prowadzi z centrum Zagórza Śląskiego do Zamku Grodno, następnie wzdłuż Jeziora Bystrzyckiego, aż do Zapory Bystrzyckiej.

Miłośnikom pieszych wędrówek polecamy położoną na wysokości 755 m n.p.m. na terenie Gór Sowich – Przełęcz Walimską. Jes to popularny cel wycieczek przybyłych turystów. Z niej rozciąga się przepiękna panorama okolicy. Można stąd podziwiać północną część Gór Sowich, Góry Wałbrzyskie, a przy dobrej pogodzie również Karkonosze. Przełęcz Walimska stanowi doskonały punkt wypadowy na szczyt Wielkiej Sowy.

Krainą Sowiogórskich Tajemnic bogata jest również w liczne zabytki sakralne m.in. Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Dziećmorowicach, kościół św. Barbary w Walimiu z 1548 r. a także Kościół św. Anny w Olszyńcu z XVI wieku czy Kościół filialny św. Anny  w Michałkowej – wzniesiony pod koniec XVII wieku.

Gmina Walim to także miejsce przyjazne miłośnikom rowerów. Utworzono tu niemal 70 km górskich tras rowerowych, które są różnorodne pod względem długości i trudności. Tutaj każdy turysta znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.