Kopalnie, Sztolnie i Jaskinie - Podziemna Turystyczna 13

Region Dolnego Śląska słynie z fantastycznych podziemnych tras turystycznych, które udostępnione zostały do zwiedzania turystom. Wciąż nieznana jest mroczna i tajemnicza historia wielu podziemnych miejsc.... Ciasne zakamarki jaskiń, mroczne korytarze sztolni oraz kopalnie z fascynującą historią. To wszystko i o wiele więcej odnajdziecie podążająć tropem atrakcji Turystycznej 13. W naszym zestawieniu postaramy się przybliżyć Wam historię, a także podać garść praktycznych informacji, które pomogą zaplanować niezapomnianą podróż w podziemia.

podziemia t13

Dawna Kopalnia – Nowa Ruda

Dawna Kopalnia to największa atrakcja ziemi noworudzkiej. Pierwsze wzmianki o wydobyciu węgla w Nowej Rudzie pojawiły się już w 1434 roku! Podziemna Trasa Turystyczna "Kopalnia Węgla" powstała w 1996 roku, wtedy jako Muzeum Górnictwa. Jeszcze gdy w Nowej Rudzie działała kopalnia, w kilku głowach narodziła się idea zachowania jej części w formie muzeum. Miało ono przypominać o noworudzkim dziedzictwie, przekazywać je kolejnym pokoleniom, które już nie zetknęły się z kopalnią i być ważnym punktem na kulturalnej mapie Nowej Rudy i Kotliny Kłodzkiej.

Obecnie, zwiedzanie kopalni dzieli się na dwie części – muzealną i podziemną. Na każdej z czterech sal wystawowych turyści zapoznają się z inną tematyką dotyczącą kopalni, natomiast w samej kopalni, turyści mogą poczuć się, jakby wkroczyli do wciąż działającego miejsca. Nie tylko wszystko można zobaczyć, ale i samemu dotknąć, a nawet popracować górniczymi narzędziami. Pozostawione po górnikach sprzęty dalej działają. W akcji można zobaczyć na przykład przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną. Wzdłuż trasy są ekspozycje pokazujące pracę górników, koni czy dzieci. Wielką atrakcją jest duch Skarbnik, który wciąż mieszka w kopalni i straszy oraz rozbawia turystów. Na koniec podróży wyjeżdża się z kopalni autentyczną, górniczą kolejką. Podziemna trasa turystyczna w Nowej Rudzie skrywa wiele tajemnic, ale najlepiej odkryć je samemu!

57-401 Nowa Ruda ul. Obozowa 4

+48 74 872 79 11

kontakt@kopalnia-muzeum.pl

 

Sztolnie Walimskie „Riese”

Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich, Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese” (Olbrzym). Budowa nie została nigdy ukończona, pozostawiając po sobie szereg niedokończonych podziemnych kompleksów ale również wiele pytań, na które wciąż nie poznano odpowiedzi. Istnieją hipotezy, iż mogła być to budowa podziemnych fabryk zbrojeniowych bądź kwatery dla Naczelnego Dowództwa III Rzeszy.

Sztolnie Walimskie „Riese” to 500 metrowa podziemna trasa turystyczna, która została wzbogacona o efekty audiowizualne nawiązujące do czasów II wojny światowej oraz prac prowadzonych podczas drążenia korytarzy, ekspozycję bomby latającej V1, wystawę grafik Imre Holló. Polecamy wystawę zewnętrzną o AL "Riese" powstałą przy współpracy z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, most Baileya oraz makietę rakiety V2.  Z uwagi na niską temperaturę i wilgoć wewnątrz sztolni, zalecamy ciepłą odzież.

ul. 3 Maja 26, 58-320 Walim

tel. +48 74 845 73 00

biuro@sztolnie.pl

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Najstarsze prace wydobywcze prowadzono w okolicach Złotego Stoku już około 2000 lat p.n.e. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach. Największy rozkwit górnictwa złota przypadł w Złotym Stoku na początek XVI w. Działania II wojny światowej nie przyniosły zniszczeń w kopalni, a po jej zakończeniu Niemcy przekazali całość władzom polskim w stanie nienaruszonym. Pracę w kopalni podjęli górnicy, sprowadzeni tu z Górnego Śląska. W laboratorium przez pewien czas pracował jeszcze niemiecki pracownik, który szkolił nowych użytkowników w prawidłowej obsłudze urządzeń. W 1948 r. wszczęto poszukiwania nowych złóż. W 1962 roku z niewyjaśnionych dotąd przyczyn "odgórnym zarządzeniem" zakończono działalność górniczo-hutniczą w Złotym Stoku.

Kopalnia Złota wraz z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Średniowiecznym Parkiem Techniki stanowi atrakcję unikatową w skali europejskiej. Kopalnia Złota to specjalnie przygotowana trasa turystyczna z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie: Gertrudę i Czarną. W 2015 roku otrzymała tytuł najlepszgeo produktu turystycznego w Polsce!

ul. Złota 7, 57-250 Złoty Stok

tel. +48 74 817 55 08

biuro@kopalniazlota.pl

 

Podziemne Miasto Osówka

Podziemne Miasto Osówka to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Prace rozpoczęto tutaj w połowie 1943r. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni.

Największym zainteresowaniem cieszą się dwa obiekty nazwane "Kasyno" i "Siłownia". Pierwszy ma 50 metrów długości - posiada otwory okienne, stop żelbetonowy, przewody kominkowe, rury instalacyjne oraz wewnętrzne ocieplenie z płyt wiórowo-cementowych. Strop wylany jest w formie niecki, którą docelowo zamierzano wypełnić ziemią i roślinnością. "Siłownia" to blok betonowy, składający się ze zbiorników oraz pomieszczeń do których prowadzą włazy ze stalowymi klamrami. Kompleks Osówka znajduje się w granicach administracyjnych miasta Głuszyca w powiecie wałbrzyskim. Jest to najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w Górach Sowich.

Ul. Świerkowa 29 d, Sierpnica,

58-340 Głuszyca

tel. +48 74 84 56 220

biuro@osowka.pl

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Otwór wejściowy jaskini został odsłonięty w trakcie eksploatacji marmuru w wyrobisku Kletno III, 14 Października 1966 r. był to otwór w kształcie poziomej szczeliny ok. 2 m powyżej poziomu eksploatacji. Prowadził on do niewielkiej komory nazwanej później Salą Niedźwiedzia. Pomiędzy blokami urobku zauważono dużą ilość kości dużych ssaków. Najwięcej było kości niedźwiedzia jaskiniowego. Część końcowa tej sali zachowała się do dzisiaj i jest widoczna w śluzie wejściowej do Jaskini.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to miejsce o wyjątkowym uroku i mikroklimacie, które podlega ochronie. Korytarze ciągną się horyzontalnie na kilku poziomach. Najlepiej rozwinięte, oferujące mnóstwo ciekawych widoków, są piętra środkowe oraz dolne. Łączna długość korytarzy Jaskini Niedźwiedziej to ponad 4,5 kilometra, natomiast różnica pomiędzy najwyższym, a najniższym punktem wynosi ponad 100 metrów. Jest to największa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych jaskiń w Polsce, z którą konkurować mogą jedynie jaskinie zlokalizowane w obszarze krasu tatrzańskiego. Dla ruchu turystycznego udostępniony jest tzw. Poziom Środkowy, który można zwiedzać, wędrując Trasą Turystyczną. Konieczna wcześniejsza rezerwacja biletów. 

57-550 Stronie Śląskie, Kletno 18

tel. +48 74 814 12 50

rezerwacja@jaskinianiedzwiedzia.pl