Ziemia Kłodzka - atrakcje turystyczne 2019

Jak podają źródła, Ziemia Kłodzka to teren dawnego hrabstwa kłodzkiego, który obejmuje Kotlinę Kłodzką wraz z otaczającymi ją terenami górskimi – Górami Stołowymi, Górami Sowimi, Górami Złotymi, Górami Bardzkimi, Górami Suchymi, Górami Bialskimi, Górami Orlickimi, Górami Bystrzyckimi, a także Masywem Śnieżnika. W tym regionie odnajdziecie wszystko to, co najbardziej fascynuje turystów – zamki, twierdze, kopalnie, podziemne trasy turystyczne, muzea, zabytkowe kościoły, szczyty gór, a także piękno dzikiej przyrody. Turystyczna 13 zabierze Was w podróż po najciekawych miejscach Ziemi Kłodzkiej:

Kłodzko - atrakcje turystyczne

Jedną z najstarszych miejscowości w tym regionie jest Kłodzko. Miasto z ponad 1000-letnią historią, przyciąga do siebie uroczym klimatem, który tworzą zabytkowe budowle. Obowiązowym punktem zwiedzania jest most św. Jana, który przypomina Most Karola w Pradze i stanowi wizytówkę miejscowości. Do ciekawych zabytków zaliczyć musimy koniecznie klimatyczną Starówkę, a także rynek z okazałym Ratuszem. Topową atrakcją nie tylko miasta ale również całego regionu jest Twierdza Kłodzko – miejsce owiane aurą tajemniczości, gdzie z każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. O burzliwej historii i jej sekretach opowiadają przewodnicy. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką. 

Nowa Ruda - atrakcje turystyczne

Nowa Ruda, to drugie pod względem mieszkańców największe miasto w powiecie. Jego historia sięga XIII wieku. Miejscowość położona jest pomiędzy Górami Sowimi, Bardzkimi, Suchymi i Stołowymi. Początkowo prężnie rozwijało się tutaj szewstwo i sukiennictwo, jednak ostatecznie to właśnie górnictwo zawładnęło gospodarką miasta. Obecnie, jedną z zachowanych pamiątek bo górniczym charakterze miasta pozostała Dawna Kopalnia Węgla Nowa Ruda – najstasza kopalnia węgla w Polsce. Zwiedzając podziemne labirynty, turyści mogą poczuć się tak, jakby górnicy jedynie zrobili sobie przerwę w pracy. Wszędzie można zobaczyć narzędzia pozostawione w naturalnym stanie. Można ich użyć i zobaczyć w jaki sposób działają. Nowa Ruda to również ciekawe zabytki, które warto zobaczyć odwiedzając miasto. Centralnym miejscem jest rynek z pięknym Ratuszem i zabytkowymi kamienicami. Wartymi uwagi są także urocze Domki Tkaczy, XVI-wieczny zamek Stillfriedów oraz zabytkowa wieża widokowa z 1906 roku.

Duszniki-Zdrój - atrakcje turystyczne

 

Do najbardziej znanych uzdrowiskowych miast Ziemi Kłodzkiej należą Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój oraz Lądek-Zdrój. Duszniki znane są z odbywającego się tam Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego – jest to najstarszy polski festiwal, który odbywa się tam od 1946 roku. Dodatkowo, lecznicze właściwości tutejszych wód mineralnych sprawiają, że jest to jedno z ulubionych miejsc polskich kuracjuszy. Do atrakcji miasta z całą pewnością możemy zaliczyć Park Zdrojowy oraz pijalnię wód wraz z halą spacerową z XIX wieku. Wartym zobaczenia jest także Rynek oraz najciekawsze atrakcja jaką jest odrestaurowany dusznicki młyn papierniczy, który jest dziś jedną z najcenniejszych pereł architektury regionu. Działające w nim Muzeum Papiernictwa prezentuje chlubne tradycje przemysłowe, ale również pozwala przeżyć niepowtarzalną przygodę. Można tu obejrzeć zabytkowe urządzenia papiernicze, modele maszyn, przykłady banknotów z różnych epok oraz kolekcje arkuszy ze znakami wodnymi. Zwiedzający mogą wykonać własny arkusz papieru, który będzie pamiątką z pobytu w Dusznikach-Zdroju.

Kudowa-Zdrój - atrakcje turystyczne

Kudowa Zdrój to malownicza i popularna miejscowość uzdrowiskowa, która położona jest w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, tuż przy granicy z Czechami. Sąsiedztwo Gór Stołowych zapewnia malownicze widoki, a także liczne szlaki rowerowe i turystyczne. Kudowa-Zdrój to unikalne obiekty muzealne - szczególnie ważnym miejscem jest tu Park Zdrojowy z naturalnymi źródłami wód mineralnych, które cieszą się zasłużonym zainteresowaniem przybywających kuracjuszy. Warto zwrócić uwagę na wyróżniający się wygląd Parku – XIX wiecznego charakteru nadają mu piękne, okoliczne budowle: Pijalnia Wód, Teatr oraz Zameczek. Prawdziwą ozdobą Kudowy-Zdrój są również zabytkowe budynki – pensjonaty, uzdrowiska oraz miejski ratusz. Dużą popularność zyskał także pobliski Ogród Muzyczny. Odnajdziemy tu atrapy instrumentów muzycznych, takich jak: fortepian, kontrabas czy harfy. To miejsce szczególnie upodobali sobie miłośnicy zdjęć. Do najciekawszych atrakcji miejscowości należy bez wątpienia Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdrój. To magiczne miejsce dla dzieci i ich rodziców. Dorośli, którzy nadal czują się młodzi duchem, również znajda tu coś dla siebie. Pokaźna kolekcja zabawek z przeszłości uświadomi młodszemu pokoleniu i przypomni starszemu, w jaki sposób bawiły się dzieci przed erą komputerów.  To oczywiście jeszcze nie koniec atrakcji tego wyjątkowego miasta. Serce turystów przybywających do Kudowy-Zdrój skradło jeszcze jedno wyjątkowe miejsce – Szlak Ginących Zawodów Kudowa Zdrój. Tutaj czas zatrzymuje się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. To niesamowita podróż w przeszłość i możliwość poznania zawodów, których albo już nie ma, albo wkrótce nie będzie. 

Stronie Śląskie - atrakcje turystyczne

Stronie Śląskie to jedno z najmłodszych miast Ziemi Kłodzkiej, które powstało z połączenia kilku wsi w 1963 roku.  Odwiedzane jest szczególnie zimą, ze względu na doskonałe trasy narciarskie ale również latem nie brakuje tu licznych atrakcji. Latem turyści odnajdą tu liczne szlaki na pobliskie szczyty gór, takich jak: Śnieżnik, Czarna Góra czy Czernica. W pobliskiej miejscowości Stara Morawa, przygotowano zbiornik retencyjny, gdzie turyści mogą oddać się chwilom wypoczynku. W Kletnie znajduje się jedna z największych jaskiń w Sudetach – Jaskinia Niedźwiedzia. Jaskinia jest umiejscowiona na prawym zboczu doliny Kleśnicy, na stoku góry Stromej. O tym, że co roku odwiedzana jest przez tysiące turystów, decyduje nie tylko sama lokalizacja, ale przede wszystkim jej magiczny urok. Korytarze Jaskini Niedźwiedziej ciągną się horyzontalnie na kilku poziomach. Najlepiej rozwinięte, oferujące mnóstwo ciekawych widoków, są piętra środkowe oraz dolne.

Bardo - atrakcje turystyczne

Bardo jest małą miejscowościa na Dolnym Śląsku. Jej pierwotna nazwa to Brido, która oznaczła warownię. Od najdawniejszych czasów prowadziły przez Bardo szlaki handlowe, łączące Polskę z Czechami. Historia miasta naznaczona jest ciągłymi wojnami oraz najazdami. Wszystko to pozostawiało swoje ślady i dzięki temu Bardo, choć tak niewielkie, obdarzone jest różnorodnościami architektonicznymi, wartymi zwiedzenia. Odrębnym aspektem jest usytuowanie miasta nad Przełomem Bardzkim, nad Nysą Kłodzką, między górami Bardzkimi. Do głównych zabytków miasta należą Kasztelania, Ruiny zamku średniowiecznego, Most Kamienny oraz Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Usytuowanie Barda nad Nysa Kłodzka w górach Bardzkich sprawia że stanowi ono doskonałą bazę wypadową na wycieczki piesze po okolicy, oraz po Ziemi Kłodzkiej i Ząbkowickiej. Turystom, ceniącym sobie aktywny wypoczynek, polecamy ekscytujące spływy pontonowe Przełomem Bardzkim, organizowane przez doświadczoną firmę Ski-Raft. Podczas spływu można rozkoszować się widokiem pięknej Kotliny Kłodzkiej, wypocząć od codziennych trudów i zaznać nieco odpoczynku dla duszy.

Srebrna Góra - atrakcje turystyczne

Srebrna Góra to wieś, która dawniej posiadała również prawa miejskie. Miejscowość o zabudowie małomiasteczkowej, powstała w XIV wieku, jako osada górnicza wykorzystująca okoliczne złoża rud srebra. Położona jest na wysokości 400 m n.p.m. w dolinie, która oddziela Góry Sowie od Gór Bardzkich. Dumą miejscowości jest Twierdza Srebrna Góra, która stanowi unikatowy obiekt w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Największy podziw budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Rozległość całego zespołu i jego lokalizacja na szczytach zalicza srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu.  Będąc w Srebrner Górze warto także odwiedzić barokowy kościół św. Piotra i Pawła. Miejscowość stanowi doskonałą bazę wypadową w Góry Sowie oraz Góry Bardzkie.

Międzylesie - atrakcje turystyczne

Kolejnym miastem przyciągającym uwagę turystów przybywających na teren Ziemi Kłodzkiej jest Międzylesie, którego historia sięga połowy XIII wieku. Wg. źródeł założycielem miejscowości był jeden z książąt czeskich. Los nie był łaskawy dla Międzylesia, które było wiele razy nadapane i podpalane. Główną atrakcję stanowi Zamek Międzylesie. Jest to jeden z najstarszych i największych kompleksów zamkowo-pałacowych w Polsce. Najstarsze wzmianki o grodzie warownym sięgają IX w, kiedy tereny te należały do czeskich władców. Kolejni właściciele rozbudowywali Zamek – do dzisiaj zachowały się średniowieczna wieża, renesansowe skrzydło i dwa skrzydła pałacowe utrzymane w stylu barokowym.

Złoty Stok - atrakcje turystyczne

Złoty Stok to znana miejscowść na Dolnym Śląsku, której sława związana jest ze złotem. Posiada ciekawą i bogatą przeszłość. Dzieje miasta były burzliwe tak samo jak locy całego województwa. Historia miasta od lat związana była z rozwojem górnictwa złota – dziś to właśnie Kopalnia Złota przyciąga do Złotego Stoku ogromną liczbę turystów. Kopalnia Złota w Złotym Stoku to nie tylko miejsce, gdzie warto pospacerować i zobaczyć na własne oczy jak wygląda kopalnia złota. To również okazja do zapoznania się z historią Złotego Stoku, a także wieloma legendami wiążącymi się z tym miejscem. Dla miłośników historii i średniowiecznych technologii stworzono w Złotym Stoku Średniowieczny Park Techniki. Z łatwością można się tu przenieść do magicznej krainy wyobraźni, gdzie na własne oczy obejrzymy życie średniowiecznej wioski, a także poznamy wiele niezwykłych wynalazków tamtej epoki. Park to jedyna w Europie tak wiernie oddana replika średniowiecznej osady górniczej, w której oprócz budynków można obejrzeć średniowieczne urządzenia zbudowane w skali 1:1.  Średniowieczny Park Techniki znajduje się w Złotym Stoku, około 400 metrów od Podziemnej Trasy Turystycznej Kopalni Złota. Można więc, za jednym razem, z powodzeniem odwiedzić obie te atrakcje.