Ziemia Wałbrzyska – atrakcje turystyczne 2019

Z całą pewnością Ziemia Wałbrzyska to jeden z najciekawszych zarówno przyrodniczo, jak i turystycznie zakątków południowej Polski. Wciąż zastanawiacie się dlaczego warto tu przyjechać? Ziemia Wałbrzyska to tajemnicza historia, niesamowita przyroda, urzekające zamki, górskie tereny i przede wszystkim błoga cisza i spokój. Swoje miejsce na wypoczynek odnajdą tu seniorzy, rodziny z dziećmi, a także miłośnicy aktywnej rozrywki.

Zamek KsiazMiłośników zabytków i historii zapraszamy do sławnego Zamku Książ, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków w Polsce. Dla ruchu turystycznego zostały udostępnione najciekawsze obszary zamku, które można zwiedzać indywidualnie i grupowo. Grupy oprowadzane przez przewodnika wysłuchają historii zamku, wielu faktów i legend wiążących się z tym miejscem i będą miały okazję na własne oczy zobaczyć miejsce, gdzie toczyła się niesamowita historia.

Niedaleko Zamku Książ czeka na Was jeszcze jedna ciekawa atrakcja – najstarsza w Polsce Palmiarnia o imponujących rozmiarach. Jej powstanie datowane jest na rok 1911 – 1914. Obecnie w wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Warto zobaczyć m.in. bambusy, fikusy i krzewy z Azji; ekualiptusy, świerki i sosny z Australii; byliny z Afryki; kaktusy i agawy z Ameryki Śodkowej czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego.

Zamek GrodnoW Zagórzu Śląskim w Gminie Walim odnajdziecie wybudowany na szczycie wzgórza Choina, średniowieczny Zamek Grodno. Jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku i stanowi nie lada atrakcję turystyczną zawierającą pokaźne kolekcje antyków oraz pamiątek z przeszłości. Zamek jest zachowany w dobrym stanie i spora jego część jest udostępniona zwiedzającym.

Ziemia Wałbrzyska to dziesiątki kilometrów podziemnych tras turystycznych. W Gminie Walim czeka na Was jeszcze jedna ciekawa atrakcja – tym razem dla miłośników historii i tajemnic II Wojny Światowej. W Sztolniach Walimskich „Riese” przemierzycie ponad 500 metrową trasę, wzbogaconą o efekty audiowizualne nawiązujące do czasów II wojny światowej oraz prac prowadzonych podczas drążenia korytarzy, a także ekspozycję bomby latającej V1, wystawę grafik Imre Holló i wiele innych. Sztolnie walimskie

W miejscowości Głuszyca znajduje się jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku – Podziemne Miasto Osówka. Jego przeznaczenie nie jest jasne, mogła to być tajna kwatera Adolfa Hitlera lub hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych przy produkcji tajnej broni. Obecnie ze względu na swoją wyjątkowość historyczną i ogromne rozmiary, jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych przez miłośników militariów i historii II wojny światowej. Zwiedzanie odbywa się pod okiem przewodnika, który zna niejedna ciekawą historię, związaną właśnie z tym miejscem.

osowka

Niewątpliwym bogactwem Ziemi Wałbrzyskiej są uzdrowiskowe właściwości wód mineralnych. W Szczawnie-Zdroju znajduje się jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku, które leczy schodzenia narządów ruchu, dróg oddechowych, a także schorzenia układu moczowego i pokarmowego. Uzdrowisko swój urok zawdzięcza przepięknym krajobrazom, a także wieloma trasami spacerowymi. W Jedlinie-Zdroju leczona jest dychawica oskrzelowa, przewlekłe nieżyty dróg oddechowych, przewlekłe zapalenia zatok, pylica płuc, choroby stawów i stany wyczerpania. Znajduje się tam również Pijalnia Wód Mineralnych oferująca stosowane w kuracji pitnej szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe.

Jeśli szukacie atrakcji dla aktywnych turystów warto zwrócić uwagę na liczne trasy rowerowe i piesze. Góry Wałbrzyskie to również piękne widoki i zróżnicowane szlaki o walorach edukacyjnych, które zapewniają atrakcyjny wypoczynek przez cały rok!