Wycieczki szkolne Dolny Śląsk

Niemal każdy nauczyciel przyzna, że wycieczka szkolna to nie tylko forma odpoczynku czy dobrej zabawy – to również świetna okazja do wzbogacania wiedzy uczniów, nauki samodzielności, a także do odkrywania swoich pasji i zainteresowań. Nauka w połączeniu z aktywnością i dobrą zabawą tworzą idealną szkolną wycieczkę. Jeśli szukacie inspiracji na spędzenie wycieczki szkolnej na terenie Dolnego Śląska – trafiliście w dziesiątkę! Poprowadzimy Was przez najpiękniejsze i najciekawsze atrakcje, które na długo zapadną w Waszą pamięć.

 

ZOO Wrocław i Afrykarium

ZOO Wrocław to najstarszy i najbardziej znany ogród zoologiczny w Polsce. Głównymi celami ogrodu zoologicznego są: ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem i upowszechnianie wiedzy z ekologii, biologii, ochrony środowiska i behawioru zwierząt.

zooCele te realizowane są na wiele różnych sposobów. Jednym z nich są zajęcia edukacyjne, prowadzone przez cały rok, zarówno na terenie ZOO, jak i w sali wykładowej.  Corocznie z zajęć edukacyjnych, organizowanych przez ZOO Wrocław, korzysta od 20 do 30 tys. dzieci i młodzieży. Są to zajęcia o charakterze warsztatowym, interaktywne, na których uczestnicy poznają najciekawsze zagadnienia z dziedziny biologii, ekologii i ochrony środowiska. Zoo oferuje około 20 tematów opracowanych przez specjalistów – zoo edukatorów.

 

Ski-raft Spływy Pontonowe Przełomem Bardzkim

Wycieczka szkolna to świetna okazja do integracji klasy, to także możliwość lepszego poznania się, zgrania i nauki pracy zespołowej. Pozytywna, zdrowa rywalizacja i wspaniałe okoliczności przyrody – to najlepszy sposób aktywnego wypoczynku.

Spływy pontonowe Bardo to bardzo bezpieczna forma aktywnego wypoczynku. Jeśli szukają Państwo atrakcji w Sudetach, na Dolnym Śląsku lub w innych rejonach Polski, to nasza oferta jest strzałem w dziesiątkę. Trasa spływu pontonem, przebiega przez Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej, uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Każdego sezonu gościmy kilkadziesiąt tysięcy turystów, chętnych na przeżycie niezapomnianej przygody lub po porostu, pragnących odwiedzić Sudety. Atrakcje czekają na wyciągnięcie ręki. Pontony Bardo to dobry wybór! Oferta Ski-raft skierowna jest do szkół i uczniów kochających aktywność i dobrą przygodę! Wśród naszej oferty prócz spływów pontonowych znajdziecie również Folwark Szyfrów, Mini Zoo, Paintball, Kolejkę Turystyczną, a także noclegi w Pałacu Ławica.

Zamek Książ

Nazywany przez wielu „perłą Dolnego Śląska” i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Ziemi Wałbrzyskiej. Oferta edukacyjna zamku Książ pozwala dzieciom, młodzieży i dorosłym korzystającym z zajęć i warsztatów poznać historię zamku oraz jego architekturę. To możliwość aktywnego poznawania historii, obcowania ze sztuką oraz twórczej pracy w zabytkowej przestrzeni.

Oferta została przygotowana w  oparciu o  aktualną podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Istnieje możliwość poprowadzenia zajęć w języku angielskim, niemieckim, włoskim i czeskim. W szerokim wachlarzu usług zamku znaleźć można różne trasy dziennego zwiedzania (w tym skierowane do najmłodszych turystów), straszne Nocne Zwiedzanie czy sporadycznie przeprowadzane gry zamkowe. Obiekt traktowany jako wspaniały zabytek historyczny i ważne dziedzictwo kulturalne, jest również miejscem organizacji widowiskowych wydarzeń m.in. koncertów, bali, wystaw, pikników historycznych, rekonstrukcji wojennych oraz dwóch sztandarowych festiwali: Festiwalu Kwiatów i Sztuki oraz Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic.

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra uznawana jest za największą, nigdy nie zdobytą twierdzą w Europie. Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstawania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej.

Twierdza Srebrna Góra przygotowała również bogatą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym od 7 do 16 lat. Dla ciekawych odkrywania tajemnic twierdzy polecamy grę terenową. Uczestnicy podczas 3 godzinnej zabawy, przeniosą się w realia Europy okresu wojen napoleońskich. Dla młodzieży przygotowano „Żywą lekcję historii” podczas której poznają sposób funkcjonowania obiektu i życie żołnierskiego na Twierdzy w XVIII w. Uczestnictwo w zajęciach praktycznych pozwoli poznać tajniki robienia prochu i obsługę oraz strzelanie z broni czarnoprochowej i armaty fortecznej. W programie jest również zwiedzanie izby pamiątek Regimentu Srebrnogórskiego oraz musztra i kary cielesne.

Zamek Międzylesie

Zamek Międzylesie to jeden z najstarszych i największych kompleksów zamkowo-pałacowych w Polsce. Najstarsze wzmianki o grodzie warownym sięgają IX w, kiedy tereny te należały do czeskich władców. Kolejni właściciele rozbudowywali Zamek – do dzisiaj zachowały się średniowieczna wieża, renesansowe skrzydło i dwa skrzydła pałacowe utrzymane w stylu barokowym.

 

Z myślą o dzieciach i młodzieży na terenie zamku uruchomiona została ścieżka edukacyjna. Ścieżka pokazuje 4 najciekawsze okresy w dziejach Zamku, Kotliny Kłodzkiej i Śląska i w całości jest zrobiona w formie gry, która jest dopasowana do wieku uczestników. Ścieżka jest umiejscowiona w zamku, który był świadkiem prawie całej opowiadanej historii. Można wejść na średniowieczną wieżę, w której więzieni byli bohaterowie historii, zobaczyć renesansową spiżarnię, z której korzystali kucharze na przestrzeni wieków czy przespacerować się barokową klatką paradną, po której chodzili kolejni władcy tego zamku. Wszystko to działa na wyobraźnię i “ożywia” historię oraz sprawia, że staje się ona ciekawsza i emocjonująca. Zapraszamy również do skorzystania z dłuższego pobytu, podczas którego na uczestników czeka wiele atrakcji! 

Kopalnia Złota

Będąc z wizytą w Złotym Stoku, po prostu nie można nie zwiedzić najsławniejszego miejsca tego regionu, czyli Kopalni Złoty Stok. To nie tylko miejsce, gdzie warto pospacerować i zobaczyć na własne oczy jak wygląda kopalnia złota. To również okazja do zapoznania się z historią Złotego Stoku, a także wieloma legendami wiążącymi się z tym miejscem.

Wycieczki szkolne w Kopalni Złota to doskonała zabawa, w czasie której poznacie tajemnice starej kopalni, staniecie się uczestnikami "gorączki złota", które własnoręcznie wypłukujemy... U nas nie ma czasu na nudę! Chodzimy w góry, penetrujemy podziemne chodniki i sztolnie, strzelamy, wspinamy się, a nawet produkujemy papier i malujemy. Czasem również stajemy się poszukiwaczami złotodajnych rud i minerałów. Paintball, podziemny spływ łodzią, escape room i wiele innych! Imprezy dla grup w naszym wykonaniu to kompleksowa obsługa, podobna do działalności biura podróży, która obejmuje planowanie dla Państwa całościowo pobytu, poprzez organizację noclegu, wyżywienia,  atrakcji oraz transportu.  Propozycje jakie dla Państwa przygotowujemy są maksymalnie dostosowane do wymagań i preferencji grupy.

Średniowieczna Osada Górnicza

Dawno, dawno temu gdy na świecie nie było elektryczności, silników parowych ani mechanicznych ludzie też potrafili projektować i stawiać olbrzymie budowle. Funkcjonowały zakłady pracy, huty, kuźnie i kopalnie. Dzięki zastosowaniu wyjątkowych urządzeń technicznych przemieszczano olbrzymie ciężary na duże wysokości i odległości. Wszystkie rodzaje średniowiecznych urządzeń technicznych: potężne młyńskie koła, kierat, hutę i stęporowe kruszarki możecie zobaczyć w Średniowiecznej Osadzie Górniczej w Złotym Stoku.

 

Przenosimy się w czasy średniowiecza w których racjonalne myśli były herezją, a uczeni - czarnoksiężnikami. Jednocześnie powstawały niesamowite maszyny, których działanie oparte było na prawach fizyki i mechaniki. Pokażemy Wam zasadę ich działania, a dzięki doświadczeniom poznacie jak w wielkich średniowiecznych maszynach wykorzystano proste prawa fizyki stosowane do dzisiaj. Nasze zajęcia dla grup mają na celu stworzenie dzieciom i młodzieży warunków do przeżycia przygody z fizyką wśród maszyn prostych w „Średniowiecznej Osadzie Górniczej”. Nasze zajęcia pobudzają pasję odkrywania, badania i sprawdzania praw fizyki w sposób aktywny i kreatywny bez cienia nudy, a także pokazują ciekawostki z historii powstawania i zastosowania maszyn. Nasi goście samodzielnie poznają i sprawdzą zasady działania oraz skuteczność różnorodnych maszyn prostych m.in. kołowrotu, kieratu, dźwigu ręcznego, przekładni itp.

Stroński Park Aktywności - Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to jedno z obowiązkowych miejsc do zwiedzenia, podczas wyprawy w okolice Masywu Śnieżnika. Jaskinia jest umiejscowiona na prawym zboczu doliny Kleśnicy, na stoku góry Stromej. O tym, że co roku odwiedzana jest przez tysiące turystów, decyduje nie tylko sama lokalizacja, ale przede wszystkim jej magiczny urok.

Trasa turystyczna zaczyna się od śluzy wejściowej chroni ona mikroklimat jaskini przed wpływami z zewnątrz. Trasa biegnie środkowym piętrem jaskini. Została świetnie przygotowana do zwiedzania. Jest ciekawie oświetlona i prowadzi wygodnym chodnikiem. Ponieważ czołganie w namulisku i przeciskanie się przez ciasne zaciski to "przywilej" odkrywców, turystów takie atrakcje omijają. Jaskinia na całej długości zwiedzania została zabezpieczona i oświetlona tak, że turysta może się w niej czuć bezpiecznie. Trasa liczy około 360 m, przy czym możemy na niej zobaczyć około 500 m jaskini.

Twierdza Kłodzko

Historia Twierdzy Kłodzko sięga wiele wieków wstecz. Do zwiedzania udostępniono ją dopiero w 1960 roku, wtedy też została oficjalnie uznana za zabytek. Turyści mogą zobaczyć jej niewielką część, choć cały czas trwają prace nad tym, aby można było zwiedzać kolejne obszary. Obecnie w towarzystwie przewodnika turyści mają szansę zdobyć ostateczny punkt obrony twierdzy czyli donjon. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem rozciąga się piękna panorama miasta i gór otaczających ziemię kłodzką.

Dla dzieci i młodzieży szkolnej przygotowaliśmy dwie oferty: Lekcja muzealna nawiązująca do wystawy "W kleszczach armii" , podczas której uczniowie dowiedzą się jak wyglądało życie żołierza w pruskiej armii - ciekawe, epokowe eksponaty, olbrzymia dawka merytorycznej wiedzy podana w przystępny i niezwykle ciekawy sposób. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wychowawców nasi przewodnicy przedstawiają historię w sposób dostosowany do wieku odwiedzających nas grup szkolnych. Zwiedzanie Twierdzy to nie kolejna lekcja historii. To przygoda z historią, ciekawe legendy, niezwykli bohaterowie i zwykli żołnierze. O tym wszystkim opowiedzą nasi przewodnicy ubrani (w sezonie letnim) w epokowe stroje. Urozmaiceniem zwiedzanie jest również możliwość zobaczenia, usłyszenia, poczucia wystrzału z repliki armaty. 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Przepięknie odrestaurowany dusznicki młyn papierniczy jest dziś jedną z najcenniejszych pereł architektury regionu. Działające w nim Muzeum Papiernictwa prezentuje chlubne tradycje przemysłowe, ale również pozwala przeżyć niepowtarzalną przygodę. Można tu obejrzeć zabytkowe urządzenia papiernicze, modele maszyn, przykłady banknotów z różnych epok oraz kolekcje arkuszy ze znakami wodnymi.

W naszej ofercie edukacyjnej proponujemy zajęcia adresowane do wszystkich grup wiekowych. Popularyzujemy dzieje papieru, techniki jego wytwarzania, a także różne sposoby wykorzystania tego materiału. Lekcje muzealne są doskonałym uzupełnieniem programu nauczania historii, sztuki oraz techniki, ułatwiają uczestnikom kontakt z eksponatem muzealnym ucząc odkrywania w nim różnorodnych treści. Z kolei warsztaty ułatwiają przyswojenie nowych wiadomości oraz umiejętności, zaś prace wykonane przez uczestników stanowią interesującą pamiątkę z pobytu w młynie papierniczym.

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju to magiczne miejsce dla dzieci i ich rodziców. Dorośli, którzy nadal czują się młodzi duchem, również znajda tu coś dla siebie. Pokaźna kolekcja zabawek z przeszłości uświadomi młodszemu pokoleniu i przypomni starszemu, w jaki sposób bawiły się dzieci przed erą komputerów.

Zwiedzanie grupowe odbywa się w formie lekcji muzealnej z przewodnikiem. Uczestnicy poznają historię zabawek oraz ich znaczenie w życiu każdego człowieka. Informacje dostosowujemy do wieku grupy. Dzieci poznają jakimi zabawkami bawili się ich najbliżsi, ze zdziwieniem odkrywają świat zabawek z ery „przed plastikiem” oraz poznają codzienność rówieśników z poprzedniej epoki. Z grupami młodzieży i dorosłych skupiamy się na przedstawieniu dziejów zabawek na przestrzeni wieków, omawiamy zabawki dla dorosłych, a także analizujemy wpływ zabawek na rozwój i wybory życiowe człowieka. Nie zabraknie też czasu by na nowo odkryć dawno zapomnianych towarzyszy z dziecięcych lat.

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdroju

Szlak Ginących Zawodów to miejsce, w którym zatrzymuje się czas zarówno dorosłym jak i dzieciom. To niesamowita podróż w przeszłość i możliwość poznania zawodów, których albo już nie ma, albo wkrótce nie będzie. Postępująca automatyzacja i rozwój technologii sprawiają, że dla wielu niegdyś popularnych zawodów, obecnie nie ma już miejsca. Jednak skansen taki jak Szlak Ginących Zawodów, nie pozwala o nich całkowicie zapomnieć.

Szlak Ginących Zawodów organizuje wszelkiego rodzaju lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych oraz średnich. Organizujemy pokazy kowalstwa, garncarstwa, piekarstwa i tkactwa dla grup zorganizowanych. W kuźni, gdzie Kowal przy użyciu swoich narzędzi wykuwa podkowę. Przytacza przy tym krótką historię zapomnianego zawodu. Podczas lekcji w pracowni garncarskiej prezentujemy pokaz tworzenia na kole garncarskim. Każdy bez względu na wiek i zdolności ma możliwość wykonania własnoręcznego dzieła na pamiątkę wizyty na “Szlaku Ginących Zawodów”. Dodatkową atrakcję stanowi Mini-ZOO.

Dawna Kopalnia - Nowa Ruda

Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie to kolejny, warty odwiedzenia punkt na turystycznej mapie Dolnego Śląska, gdyż jest to najstarsza kopalnia węgla w Polsce. Obiekt jest dostępny zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych w każdym wieku. Podczas wyprawy pod okiem przewodnika, zwiedzający poznają ciężką i niebezpieczną pracę górników, a przewodnik opowie o wielu historiach i legendach związanych z tym miejscem.

Mamy zaszczyt zaprosić Was do odwiedzenia największej atrakcji turystycznej ziemi Noworudzkiej – Dawnej Kopalni Nowa Ruda. Znajdziecie u nas dziesiątki autentycznych eksponatów górniczych, a także autentyczną kopalnianą sztolnię, gdzie zobaczycie maszyny i specjalne ekspozycje. Przygotowliśmy dla Was wiele zajęć edukacyjnych, m.in.: „Na tropach prehistorii”, „Zabawę w Agenta”, „Górnik i ja” oraz „Witaj przygodo!”. Na zakończenie wyjedziecie spod ziemi prawdziwa kolejką górniczą. A to wciąż nie koniec atrakcji...

Podziemne Miasto Osówka

Podziemne Miasto Osówka to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Jego przeznaczenie nie jest jasne, mogła to być tajna kwatera Adolfa Hitlera lub hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych przy produkcji tajnej broni. Wiadomo, że prace nad tym kompleksem rozpoczęto w 1943 roku. Stanowią ogromny system betonowych korytarzy, umocnień i hal, które obecnie udostępnione są dla ruchu turystycznego.

 

Dla grup szkolnych przygotowaliśmy specjalną trasę edukacyjną, podczas której uczniowie zostają podzielieni na kilka grup. Kazda grupa otrzymuje ilustrowany przewodnik po kompleksie, części naziemnej i podziemnej. W przewodniku są różne zadania przyrodnicze i historyczne, które podczas wędrówki należy wykonać. Za każde poprawniw wykonane zadanie oytzymują punkty. Po zakończeniu trasy wyłoniona zostaje zwycięska grupa. Otrzymuje ona nagrody specjalne dla zwycięzców. Pozostałe dzieci drobne upominki za ukończenie trasy. Trasa uczy działania zespołowego ale równiwż pomaga poznać zagadnienia przyrodnicze oraz wprowadza w prosty sposób w aspekty trudnej historii konfliktów zbrojnych i konsekwenci z nimi związanymi w XX w. Pokazuje również budowę kompleksu Osówka.Polecana dla dzieci młodszych.

 Sztolnie Walimskie "Riese"

500 metrowa podziemna trasa turystyczna została wzbogacona o efekty audiowizualne nawiązujące do czasów II wojny światowej oraz prac prowadzonych podczas drążenia korytarzy, ekspozycję bomby latającej V1, wystawę grafik Imre Holló. Polecamy wystawę zewnętrzną o AL "Riese" powstałą przy współpracy z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, most Baileya oraz makietę rakiety V2.

Zwiedzanie podziemi Sztolni Walimskich odbywa się w towarzystwie przewodnika i trwa około 60 minut. W czasie trwania zwiedzania dzieci i młodzież przemierzają korytarze sztolni i poznają jej morczne i tajemnicze sekrety. Z uwagi na niską temperaturę (5-7°C) i dużą wilgotność wewnątrz obiektu, zaleca się zabranie ciepłej odzieży. Dla osób obcojęzycznych istnieje możliwość zwiedzania podziemi z audio-przewodnikiem. Do wyboru język: angielski, niemiecki i francuski.

Zamek Grodno

Dzieje Zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów, ale pierwszy zachowany dokument świadczący o istnieniu zamku pochodzi dopiero z 1315 r, chociaż według niektórych źródeł, pierwsze obwarowania mogły powstać już około roku 800. Zamek przez lata był sukcesywnie rozbudowywany. W XV w. była to siedziba rycerzy-rabusiów, którzy wraz ze swoimi drużynami trudnili się rozbojami i grabieżą.

 

Zamek Grodno można zwiedzać samodzielnie, w towarzystwie przewodnika lub z wypożyczonym audioprzewodnikiem. Tradycyjny przewodnik wliczony jest już w cenę biletu. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach od godziny 10:00. Na trasie zamku znajdują się m.in.: budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krypta grobowa von Zedlitzów, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce i sala mokra. Bardzo często na trasie można spotkać również czasowe dodatkowe wystawy. Na sam koniec zwiedzania Zamku Grodno można wejść na wieżę zamkową, z której rozciągają się przepiękne widoki na Góry Wałbrzyskie, Sowie i dolinę Bystrzycy. Zamek Grodno można również zwiedzać w nocy! Wejście na średniowieczną warownię odbywa się w towarzystwie przewodnika. To niezwykła okazja, aby zobaczyć zamek nocą. Nocne zwiedzania organizowane są dla turystów indywidualnych (cyklicznie) i dla grup zorganizowanych.